O medycznych właściwościach konopi – rośliny, którą wiele osób kojarzy z przydomowych ogródków, z dzieciństwa czy czasów swojej młodości – nie przestaje być głośno. Dzieje się tak, za sprawą kolejnych doniesień ze świata nauki, ale również doświadczeń samych pacjentów, którzy mają odwagę dzielić się efektami zdrowotnymi, jakie osiągnęli dzięki tej roślinie.

Nadciśnienie, cukrzyca, depresja, Parkinson, Alzheimer, epilepsja, celiakia, jaskra, rak – to zaledwie niewielki wycinek z obszernej listy chorób, w których marihuana może okazać się bardzo pomocna. Dzięki właściwościom, jakie wykazują jej poszczególne składniki (tzw. kannabinoidy) – marihuana może z powodzeniem zastąpić wiele leków wydawanych na receptę. Skutecznie obniża ciśnienie, poprawia nastrój, wzmaga apetyt, działa przeciwwymiotnie, reguluje poziom cukru we krwi, ułatwia zasypianie, działa przeciwbólowo. Jednak marihuana to nie panaceum i należy o tym pamiętać przed podjęciem terapii – choć wykazuje wiele medycznych i prozdrowotnych właściwości, nie rozwiąże każdego problemu medycznego.

LEGALNA CZY NIELEGALNA?

Na rynku istnieje wiele legalnych produktów z konopi, które nie wymagają recepty, ani stosowania za zgodą lekarza prowadzącego: to wszystkie produkty na bazie konopi siewnych (oleje i ekstrakty CBD), które nie posiadają psychoaktywnej substancji THC, odpowiedzialnej za narkotyczne działanie rośliny oraz za jej skuteczność w leczeniu ciężkich chorób. Niestety, THC, mimo że ma potencjał przeciwnowotworowy i jest wykorzystywany w najcięższych przypadkach neurologicznych, w Polsce nie jest do końca legalne. Do niedawna garstka pacjentów, która przeszła przez procedurę importu docelowego, miała pozwolenie na jego stosowanie. Działania aktywistów konopnych – pacjentów i ich opiekunów, ale również lekarzy i niektórych polityków – doprowadziły jednak do istotnej zmiany w polskim systemie prawnym. Dzięki zaangażowaniu osób wielomiesięczna walka o prawa pacjentów przyniosła pozytywny skutek: ustawa została przyjęta i podpisana przez prezydenta. – Niestety, choć od 1 listopada 2017 r. pacjenci w Polsce mogą dostać receptę na leki produkowane na bazie konopi indyjskich od swoich lekarzy, wciąż brakuje aptek, które mogłyby produkować lek, a także rzetelnej kampanii edukacyjnej. Ludzie nie wiedzą, na co, kiedy i w jakiej dawce przyjmować preparaty na bazie konopi, a lekarze i farmaceuci nie posiadają dostatecznej wiedzy, którą mogliby podzielić się z pacjentami. Warto zadać pytanie: Komu i dlaczego konopie tak bardzo stoją ością w gardle?

Nasuwa się odpowiedź. To system oparty na faszerowaniu ludzi produktami chemicznymi, maskującymi objawy choroby, a nie zwalczaniem rzeczywistej przyczyny, czuje się zagrożony. Wszak na koniec dnia kasa musi się zgadzać, a pacjent wyleczony to klient stracony. Dlatego tak ważna jest Edukacja.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie informacyjne pacjentów, od 4 lat funkcjonuje miejsce, w którym każdy znajdzie rzetelne informacje dotyczące terapii medyczną marihuaną, a także dobre słowo i praktyczne wsparcie. Dom Zdrowia i Dobrostanu „Niezłe Ziółko” to miejsce szczególne: położony pod Wrocławiem pałac to miejsce spotkań dla ludzi otwartych na niekonwencjonalne leczenie, ceniących przede wszystkim wiedzę, a nie zabobony. Można skorzystać tam z wielu możliwości wspierania procesu powrotu do zdrowia: komory hiperbarycznej, drenażu limfatycznego, masażu czy konsultacji z dietetykiem lub specjalistą od detoksykacji. Większość pacjentów przyjeżdża jednak po wsparcie w terapii medyczną marihuaną. W ramach nieodpłatnej działalności Punktu Informacji Konopnej można dowiedzieć się, czy medyczna marihuana będzie odpowiednia w przypadku konkretnej dolegliwości, od czego zacząć terapię, jak dawkować i czego się spodziewać. Jednak to nie wszystko, co czeka pacjentów przyjeżdżających do Domu Zdrowia – najważniejsze jest wielopłaszczyznowe wsparcie i rodzinna atmosfera, którą szczególnie cenią pacjenci.

Edukacja musi mieć wymiar PRAKTYCZNY, dlatego powstała koncepcja: INTENSYWNEGO KURSU SAMOOBRONY IMMUNOLOGICZNEJ.

Chcemy wyposażyć ludzi w praktyczną wiedzę w zakresie dbałości o swoje zdrowie, jak się odżywiać, czego unikać, jak stosować suplementy, jak interpretować wyniki badań oraz jak szybko i skutecznie uporać się z infekcją. Praktyczna wiedza eliminuje strach, a wolność zaczyna się tam, gdzie kończy się strach.

Więcej wiedzy na temat zdrowia zdobędziesz na konferencji pt. Czego Ci lekarz nie powie