Jak wiecie, w przyrodzie nic nie znosi pustki. Jeśli więc wiemy, czego unikać, dobrze by było wiedzieć, co stosować. W tym numerze chcę przedstawić kilka kolejnych olei i ich właściwości.

Oczywiście nie wszystko dla wszystkich jest dobre, ale natura obdarzyła nas takim bogactwem, że każdy znajdzie coś dla siebie, bez konieczności używania wszędobylskiej parafiny czy wazeliny.

Olej z nasion marchwi (Daucus carota oil)

Cenne składniki ekstraktu z nasion marchwi zwyczajnej to flawony, takie jak luteolina mająca silne działanie przeciwzapalne. Kolejnym jest karotol wykazujący właściwości przeciwgrzybicze. β-karoten ma zdolności neutralizujące wolne rodniki, witaminę A oraz witaminę E, o których właściwościach pisałam wyżej. Olej z nasion tej rośliny ma właściwości regenerujące, nawilżające i odmładzające. Pomaga w procesach naprawczych suchej, spierzchniętej i popękanej skóry, a także w odzyskaniu nawilżenia. Może być stosowany dla każdego rodzaju skóry, w szczególności skóry suchej i dojrzałej. W przypadku zastosowania oleju na włosy odżywia je od nasady oraz naprawia rozdwojone końce.

Olej sojowy (Glycine Soja (Soybean) Oil)

Z nasion soi produkowany jest olej zawierający kwas linolowy, kwas oleinowy, kwas palmitynowy, kwas stearynowy, kwas arachidowy, lecytynę, flawonoidy i witaminę E. W pielęgnacji skóry wykorzystywany do cery wrażliwej, a także zanieczyszczonej oraz tłustej ze skłonnościami do łojotoku. Szybko i dobrze się wchłania. Ma właściwości nawilżające i delikatnie natłuszcza skórę. Oczywiście warto szukać oleju sojowego, który nie jest pochodzenia GMO.

Olej jojoba (Jojoba Seed Oil)

Olej jojoba jest płynnym woskiem pozyskiwanym z nasion Simondsji kalifornijskiej. Olej ten bogaty jest w witaminy A, E i F, palmitynian cetylu, skwalen, alkohole, kwasy tłuszczowe i fitosterole. Olej jojoba dzięki temu bogactwu znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce. Przede wszystkim wzmacnia barierę lipidową naskórka, ma działanie przeciwzapalne i przyspiesza gojenie ran. Reguluje wydzielanie sebum i zmniejsza łojotok, dzięki czemu wspomaga leczenie trądziku. Dodatkowo nawilża, delikatnie natłuszcza i zmiękcza skórę. Stosowany na włosy regeneruje je i nawilża.

Olej kokosowy (Cocos nucifera)

Z miąższu orzechów kokosa właściwego pozyskuje się olej kokosowy, który ma bogactwo licznych kwasów tłuszczowych. Jednym z podstawowych składników oleju kokosowego jest wspomagający układ odpornościowy kwas laurynowy. Kwas ten zwalcza drobnoustroje, bakterie i wirusy. Zawarty w oleju kokosowym kwas kaprylowy ma działanie podobne do kwasu laurynowego, ale także przyspiesza gojenie się ran, łagodzi stany zapalne, egzemę i zmniejsza świąd po ukąszeniu owadów. W oleju znajdziemy również kwas linolowy, czyli niezbędny nienasycony kwas tłuszczowy typu omega-6, którego organizm człowieka nie potrafi syntetyzować, a który jest niezbędny do życia. Olej kokosowy jest bardzo wskazany u osób intensywnie uprawiających sport, gdyż skutecznie zwalcza nawet wyjątkowo trudne do wyleczenia grzybicze zapalenia stóp. Dostarcza nam takich pierwiastków jak: wapń, magnez, potas, fosfor, żelazo czy cynk. Bogaty w antyoksydanty, składniki mineralne i witaminy takie jak: B2, B6, C, E i kwas foliowy. Cały wachlarz dobrych mikroskładników sprawia, że olej kokosowy bardzo dobrze odżywia naszą skórę i włosy od cebulek po końcówki, dlatego jest używany w produktach do pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych. W kosmetyce stosuje się go w postaci olejku do ciała i masażu. Jest polecany osobom z atopowym zapaleniem skóry (AZS).

Natura daje nam same dobre rzeczy, nie wahajmy się z nich korzystać. Warto żyć świadomie.

Więcej wiedzy na temat zdrowia zdobędziesz na konferencji pt. Czego Ci lekarz nie powie