Niedoczynność tarczycy to jedno z najbardziej popularnych schorzeń endokrynologicznych. Aby nasza tarczyca funkcjonowała prawidłowo, potrzebnych jest kilka podstawowych składników mineralnych. Najważniejsze z nich to: jod, selen, żelazo i cynk.

Wśród witamin, których niedobór może sprzyjać upośledzeniu funkcji tarczycy, na pierwszym miejscu wymienia się witaminę A, witaminę D, witaminy z grupy B, B2 i B3, dlatego tak istotna jest, oprócz leczenia farmakologicznego, prawidłowo zbilansowana dieta. Dzięki niej organizm otrzyma codziennie dawkę niezbędnych składników mineralnych i witamin. To składniki mineralne pełnią rolę tak zwanych kofaktorów, które są pomocne w procesach reakcji enzymatycznych, niezbędnych w produkcji hormonów.

Główne dolegliwości przy niedoborach hormonu tarczycy to:

 • brak apetytu i zwiększanie masy ciała pomimo spożywania mniejszej ilości pokarmów
 • ciągłe zmęczenie, spadek aktywności intelektualnej i zawodowej
 • obrzęki, szczególnie dłoni, stóp, powiek
 • uczucie zimna, szczególnie stóp lub dłoni
 • spowolnienie tętna, obniżenie ciśnienia tętniczego
 • zaparcia, suchość skóry, wypadanie włosów
 • bóle mięśni, które mogą pojawiać się w całym ciele, bóle głowy, zawroty głowy, szumy uszne
 • duże stężenie cholesterolu we krwi

Pierwszym krokiem ku zainicjowaniu zmian jest sporządzenie nowego planu żywieniowego. Zmiana nawyków żywieniowych pozytywnie wpłynie na poprawę samopoczucia oraz na utratę masy ciała.

W planie żywieniowym, należy zwrócić uwagę na:

 • Jod – jest szczególnie ważny, ponieważ brak tego pierwiastka jest częstą przyczyną choroby.
 • Żelazo – przy wystąpieniu niedokrwistości należy zadbać o odpowiednie źródła żelaza w diecie.
 • Selen – pierwiastek ważny ze względu na rolę, jaką pełni w przemianie hormonów tarczycy (tyroksyny i trijodotyroniny).
 • Białko – warto zadbać o jakość produktów białkowych.

Jakich produktów należy unikać w diecie?

 • Warzyw kapustnych krzyżowych tj. kapusty, brokułów, kalafiora, jarmużu, brukwi.
 • Soi i prosa.

Jak przygotować menu?

Komponując posiłki, warto wybierać produkty o obniżonej zawartości tłuszczu oraz niskim indeksie glikemicznym. Osoby cierpiące na zaparcia powinny pamiętać o błonniku, jest on zawarty przede wszystkim w owocach i warzywach oraz pełnoziarnistych produktach zbożowych, takich jak: pełnoziarniste pieczywo, gruboziarniste kasze, brązowy ryż (szczególnie bogate w ten składnik są otręby pszenne). Należy ograniczyć słodycze, wyroby cukiernicze, dania typu fast food, cukry proste, napoje gazowane i słodzone. Koniecznie należy zadbać o urozmaicone i pełnowartościowe menu. Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy, borykające się z nadwagą lub otyłością, nie powinny przechodzić na drastyczne, restrykcyjne diety. W planie żywieniowym należy stosować zdrowe zamienniki.

Komponowanie nowego menu możesz rozpocząć od zamiany białego pieczywa na pełnoziarniste, razowe, tłustego mięsa (wieprzowina) na chude (drobiowe), tłuszczów zwierzęcych na roślinne itd. Następnie, należy przyzwyczaić organizm do regularności posiłków, a dopiero na samym końcu wprowadzić spokojnie ograniczenia ilości dań. Bardzo ważna jest regularność spożywanych posiłków oraz unikanie spożywania ich późnym wieczorem. Najtrwalsze rezultaty, które nie narażają organizmu na powikłania, daje powolne odchudzanie. Warto też zadbać o zwiększenie aktywności fizycznej, w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem są ćwiczenia aerobowe, które pomogą wyrównać zaburzenia lipidowe, jakie obserwuje się w niedoczynności tarczycy. Ćwiczenia powinny odbywać się regularnie (3-4 razy w tygodniu).

Pamiętaj, że Twoja dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, dostarczać wszystkich niezbędnych składników we właściwych ilościach. Jeśli nie potrafisz skomponować samodzielnie planu żywieniowego, skontaktuj się z dietetykiem.

Więcej wiedzy na temat zdrowia zdobędziesz na konferencji pt. Czego Ci lekarz nie powie